Categories: Könyvelés

Oltásra kötelezhető dolgozók


– Mennyiben érinthet ez minket, taxisokat? – kérdezheted. – Hiszen egyéni vállalkozóként mi magunk vagyunk a főnök és a beosztott egyszemélyben. A kérdés inkább az alkalmazottakra és az őket foglalkoztató munkaadókra releváns.

Először is nézzük, milyen sajátosságai vannak a taxis munkakörnek. Egyrészt naponta újabb és újabb emberekkel találkozik a taxigépkocsi vezetője munkája során. Oltottakkal és oltatlanokkal egyaránt. Másrészt mindez egy aránylag szűk térben, a személygépkocsi utasterében történik. Ugyanakkor azt is tudjuk, hogy taxis alkalmazottnak lenni nem egy „nyugdíjas állás”. Alkalmazottak jönnek, mennek, sokszor a munkaviszony csak egy-két hétig, vagy hónapig tart. Ebben a helyzetben óriási hiba és felelőtlenség lenne a munkaadók részéről kötelező jelleggel ilyen nagy horderejű egészségügyi beavatkozást előírni az alkalmazottaiknak. Nem véletlen, hogy még a nagy cégek is kivárnak ezzel az intézkedéssel. Mindazonáltal kötelességünk megismertetni az érintettekkel a rendelet előírásait.


Megszületett annak jogszabályi lehetősége, hogy a munkáltatók megköveteljék a védőoltás felvételét a munkavállalóktól. A Magyar Közlönyben megjelentek a vonatkozó kormányrendeletek, melyeket az alábbiakban mutatunk be.

A munkahelyek koronavírus elleni védelméről szóló, 2021. november 1. napjával hatályba lépő 598/2021. kormányrendelet 2. §-a alapján

a munkáltató – az egészség megóvása érdekében, a munkahely és a munkakör sajátosságaira is figyelemmel – a védőoltás felvételét írhatja elő azon foglalkoztatott esetében, aki a rendelet hatálybalépése előtt a védőoltást nem vette fel, kivéve, ha a munkavállaló a kormányrendelet alapján – egészségügyi okokból – mentesül a kötelezettség alól.

A munkáltató az intézkedésében köteles meghatározni a védőoltás felvételének határidejét, ami legalább 45 nap kell, hogy legyen.

A munkáltató írásban köteles tájékoztatni a foglalkoztatottat az intézkedésről, a határidőről és a védőoltás felvétele elmaradásának lehetséges jogkövetkezményeiről.

A védőoltás felvételét, illetve a mentesülést a munkavállaló okirati (védettségi igazolás, orvosi igazolás) úton köteles bizonyítani.

Mindazon munkavállalók, akik az előírt oltási kötelezettségnek nem tesznek eleget, legfeljebb 12 havi fizetés nélküli szabadságra küldhetőek, ezt követően munkaviszonyuk azonnali hatállyal megszüntethető. A munkaviszony megszüntetése esetén a munkavállaló elveszíti a végkielégítésre való jogosultságát.

-oli-

OldA

Recent Posts

Traffipaxok brutális tévedései: 700-zal száguldó Ford és gyorshajtó parkoló autó

Csak ritkán hibázik a sebességmérésre felállított rendszer, de amikor megtörténik, az sokszor érdekes, tanulságos esetet…

14 perc ago

Gyalogoszónává alakítják a Belső-Erzsébetvárost – új közlekedési rend jön a bulinegyedben

Gyökeres változás jöhet a bulinegyedben június végétől: az Index birtokába jutott előterjesztés szerint sétálóutcává alakítanák…

1 nap ago

Durva szigorítás jöhet, évente kellene műszakira vinni az autókat

A közlekedésbiztonság javítása érdekében egy új EU-s javaslat előírná, hogy a tíz évnél idősebb autók…

1 nap ago

Gépjárműadó: ha nem tudta határidőre befizetni, jó ha ezt tudja

A gépjárműadót április 15.éig kellett befizetniük a járműtulajdonosoknak, üzemben tartóknak. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) friss…

2 nap ago

Döbbenetes tempóban zuhan a Teslák ára, de van akinek ez jó

A Tesla számos listán állt az élen az elmúlt években, de mostanában sikerült egy olyan…

2 nap ago

Eltakarítják a parkoló autókat egy pesti utcából

Változik a forgalmi rend a Dohány utcában: felszabadul a trolik útvonala, szélesebbek lesznek a járdák,…

2 nap ago