Categories: Hírek

Lakáshitelek

Kötelezett, adóstárs, kezes

 

Az aránylag kedvező kamatoknak, valamint az új lakástámogatásoknak köszönhetően sokan vágnak bele manapság lakásvásárlásba. Az egyéni vállalkozók kimutatott jövedelmét azonban a bankok gyanakodva fogadják, ezért legtöbbször az adóson kívül adóstárs, esetleg kezes és jelzálog bevonására is sor kerül. De vajon mindenki tisztában van azzal, hogy milyen kötelezettséget vállal adóstársként vagy kezesként?

 

Családi hitelfelvétel esetén a bankok szinte minden esetben ragaszkodnak ahhoz, hogy az igénylő házastársa vagy élettársa adóstárs legyen. Az adós és az adóstárs jövedelmét együttesen veszik figyelembe.

Az adóstárs a legtöbb esetben éppen úgy felel a tartozásért, mint maga az adós, vagyis a teljes tartozást behajthatják rajta. Először a bank értesítést küld az adós és az adóstárs részére, ha az esedékes fizetés késik. Amennyiben a felszólítások ellenére sem rendezik a tartozást, 90 nap elteltével a pénzintézet felmondhatja a szerződést, és végrehajtást indíthat.

Előfordulhat, hogy a bank az adós és az adóstárs mellett még kezes bevonását is előírja. Két féle kezesség létezik: az egyszerű kezestől csak azután követelhetik a tartozás megfizetését, ha az adósnál már sikertelen volt minden végrehajtási cselekmény. A készfizető kezes ezzel szemben az adóstárshoz hasonló felelősséget vállal, vagyis nemfizetés esetén a bank azonnal jelentkezhet nála. Az adóstárs és a kezes egyaránt teljes vagyonával felel a ki nem fizetett tartozásért.

A pénzintézet esetenként jelzálog bejegyzését is kéri. A jelzálog-kötelezett – aki nem feltétlenül az adós – kizárólag a hitelhez fedezetként felajánlott ingatlanjával felel a tartozásért.

Sokan baráti szívességként kérik: „Írd már alá légyszíves kezesként a szerződést! Nem lesz semmi gond, ez csak egy formaság!” Saját ismeretségi körömben is akad olyan taxis vállalkozó, akinek sok millió forintja bánta, saját zsebén érezte, hogy kezesnek lenni mennyire nem „formaság”…

– oli –

OldA

Recent Posts

5000 forint és hétfőig kötelező volt befizetni: a NAV is keményen rászállhat arra, aki elfelejtette

Március 31-én lejárt a kötelező kamarai hozzájárulás befizetésének határideje, amely évente 5000 forintot jelent a…

1 nap ago

Újabb budapesti utcákban vált fizetőssé a parkolás: ezt kell tudni

Április 2-től újabb parkolási övezet vált fizetőssé, ahol reggel 8 órától este 6 óráig kell…

1 nap ago

Leáldozott a papírnyugtáknak: júliustól munkába állhat a NAV új rendszere

Megjelent a Magyar Közlönyben az e-pénztárgépek forgalmazásáról, üzemeltetéséről, valamint az e-pénztárgépek és az e-nyugta kiállításának…

2 nap ago

Ideiglenes forgalomkorlátozás Budapesten

Az izraeli miniszterelnök látogatása miatt 2025. április 6-ig megváltozik a forgalmi rend. A Budapesti Rendőr-főkapitányság…

3 nap ago

Tegnaptól érvényes: több mint 200 ezer vállalkozást érint!

Hatályba lépett az e-pénztárgépekről szóló rendelet. Keddtől hatályos az e-pénztárgépekről szóló rendelet, amely jelentősen átalakíthatja a…

3 nap ago

Kamarai díj fizetési határidőn túl

A Magyar Kereskedelmi és Iparkamarának minden vállalkozó, vállalkozás köteles éves regisztrációs díjat fizetni. A díj…

3 nap ago