Categories: Hírek

Hidrogénhajtású gyorsbeavatkozó jármű Londonban

Hatótáv 320 km, sebessége 145 km/h

 

Újabb példa az alternatív üzemanyagcellás meghajtás gyakorlati hasznosítására. Nyolc kilogramm hidrogénnel 320 kilométert képes megtenni, akár 145 kilométeres sebességgel, miközben a tankolása nem vesz több időt igénybe egy dízelautó feltöltésénél – olvasható az iho.hu hírei között.

Minden bizonnyal a világ első üzemanyagcellás meghajtású mentőautója áll szolgálatba szeptember első felében, Londonban, bizonyítva, hogy nincs lehetetlen, és messze nem használtuk ki ennek a nullemissziós meghajtásnak a lehetőségeit, és fedezünk fel újabb és újabb alkalmazásokat.

A ZERRO (Zero Emission Rapid Response Operation – szabad fordításban zéróemissziós gyorsbevatkozó jármű) még prototípus, küllemre ugyanúgy néz ki, mint bármelyik másik mentőautó, ellenben szinte mindent át kellett tervezni az alternatív hajtásból adódóan, kivétel a könnyű, nagy szilárdságú felépítményt és a belső teret. Az áttervezést és kivitelezést az angol ULEMCo és a holland NPROXX végezték.

A tartályba nyolc kilogramm hidrogént lehet tankolni, 350 bar nyomással, és már a töltőállomás sem probléma, hiszen az Egyesült Királyságban komolyabb méretű üzemanyagcellás buszflották is üzemelnek. A tankolás sem tart tovább, mint egy dízelüzemű jármű esetében. Sőt, a buszgyártásból ellesett ötlet alapján a gáztartályt a felépítmény tetőszerkezetébe építették be, a töltés ettől még a jármű mellett állva elvégezhető.

Az új mentőautó prototípusa versenyképes a dízelekkel: maximális sebessége eléri a 145 kilométer/órát, a hatótávja pedig a 320 kilométert, az üres, még be nem rendezett jármű terhelhetősége 900 kilogramm, személyzettel és beteggel együtt. A padlószint menethelyzetben legfeljebb 520 milliméter lehet, de légrugózás esetén 330 milliméterig süllyeszthető. A helyszíni ellátáshoz az orvosi műszerek, a világítás, a fűtés, a klímatizálás füst és zaj nélkül elláthatók árammal. A gépkocsi motorja 400 voltos tápfeszültségről működik, az akkucsomag 92 kilowattórás, az alvázba építették be, míg a 30 kW teljesítményű üzemanyagcella szintén a tetővázban kapott helyet.

Érdemes lenne a hazai döntéshozóknak is elgondolkodni azon, hogy a nagy darabszámú gépjárműflottákat igénylő szolgáltatásoknál alkalmazzák a hidrogént, mint üzemanyagot. Ezzel fejlődhetne a hidrogén-töltőhálózat, ami jelenleg a főváros egyetlen kútjából áll.

Cash/fotó: iho.hu

OldA

Recent Posts

Traffipaxok brutális tévedései: 700-zal száguldó Ford és gyorshajtó parkoló autó

Csak ritkán hibázik a sebességmérésre felállított rendszer, de amikor megtörténik, az sokszor érdekes, tanulságos esetet…

21 óra ago

Gyalogoszónává alakítják a Belső-Erzsébetvárost – új közlekedési rend jön a bulinegyedben

Gyökeres változás jöhet a bulinegyedben június végétől: az Index birtokába jutott előterjesztés szerint sétálóutcává alakítanák…

2 nap ago

Durva szigorítás jöhet, évente kellene műszakira vinni az autókat

A közlekedésbiztonság javítása érdekében egy új EU-s javaslat előírná, hogy a tíz évnél idősebb autók…

2 nap ago

Gépjárműadó: ha nem tudta határidőre befizetni, jó ha ezt tudja

A gépjárműadót április 15.éig kellett befizetniük a járműtulajdonosoknak, üzemben tartóknak. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) friss…

3 nap ago

Döbbenetes tempóban zuhan a Teslák ára, de van akinek ez jó

A Tesla számos listán állt az élen az elmúlt években, de mostanában sikerült egy olyan…

3 nap ago

Eltakarítják a parkoló autókat egy pesti utcából

Változik a forgalmi rend a Dohány utcában: felszabadul a trolik útvonala, szélesebbek lesznek a járdák,…

3 nap ago