Categories: Hírek

Intézkedett az álrendőr

Kékvillogós kerékpár, bilincs, kamu igazolvány

 Az 50 éves férfi rendőri intézkedést színlelve bírságolt meg egy nőt, a nem megfelelő maszkviselés miatt. A Debreceni Rendőrkapitányság zsarolás bűntett miatt indított eljárást ellene – olvasható a police.hu hírei között.

A jelenleg rendelkezésre álló adatok alapján a nyírmártonfalvai férfi 2021. március 11-én 14 óra körül megjelent a Hajdúsámsonhoz tartozó Martinkán egy élelmiszer boltnál, magát rendőrnek kiadva, a maszkviselés szabályainak be nem tartása miatt bírságolt, mely során négyezer forintot vett át a sértettől.

Férfi a hitelesség érdekében egy ál-rendőrigazolványt mutatott a nőnek és még egy telefonbeszélgetést is eljátszott a „feletteseivel”, majd a megszerzett négyezer forinttal és a kék-villogós kerékpárjával – amelyen egy bilincs is lógott – elhagyta a helyszínt.

A rendőrség munkatársai néhány órán belül elfogták az álrendőrt. A Debreceni Rendőrkapitányság Bűnügyi Osztálya zsarolás bűntett miatt indított eljárást az férfival szemben és előterjesztést tett letartóztatásának indítványozására. Eddig tart a hír. De miről lehet egy álrendőrt felismerni?

Először, a szóban forgó rendőr nem volt egyenruhában. Amennyiben azt visel, mindenképpen jól láthatóan kell hordani a nevét és rendfokozatát. A rendőri jelvényét szintén úgy kell elhelyezni, hogy az megjelenésekor is leolvasható legyen. Amennyiben láthatósági mellényt visel, abban az esetben is a jelvényének kívül kell lennie, akárcsak tépőzárral felhelyezhetően a nevének is. A rendőrség különleges, speciális megkülönböztető mellényt használ, ami semmivel össze nem téveszthető. Amennyiben polgári ruhás rendőr intézkedik, civilben, láthatósági mellényben, azon is szerepelnie kell a rendőrség feliratnak elől és hátul is. A hagyományos, felirat nélküli mellények megtévesztőek lehetnek, de nem hivatalosak.

Az egyenruhásokat könnyebb azonosítani, viszont a civil ruhásokat már nehezebb. Minden rendőri intézkedést az eljáró hivatalos személynek napszaknak megfelelő köszönéssel kell kezdenie és be kell mutatkozni. Aki nem egyenruhás, annak mutatnia kell a rendőri igazolványát. Ennek több módja is lehet: van, aki a jelvényt láncon a nyakában viseli, de ami ettől is fontosabb, minden rendőri jelvény számozott, amely alapján azonosítani lehet az eljáró egyént. Aki olyan jelvényt mutat, amelyen szám helyett a POLICE felirat olvasható, az biztosan nem rendőr.

A nyomozóknál szokás, hogy a rendőri igazolványt és a jelvényt un. kihajtható tokban tartják. Így, amikor igazolják magukat, kvázi középen szétnyitva egyszerre mutatják a legalitásukat igazoló okirataikat. Jó tanács: az intézkedő rendőr jelvényszámát minden esetben ellenőrizhetjük, ezt külön is kérhetjük. Az egyenruhásoknál ez egyszerű, mert a ruházaton kívül található, de nyomozók esetében egy igazolvány villantása erre nem elegendő. Náluk érdemes kérni, hogy hosszabb időre is szemügyre lehessen venni, de ne vegye ki senki a rendőr kezéből! Ahhoz az állampolgárnak nincs joga!

A jogosan intézkedő rendőrnek azt is meg kell mondania, hogy mi az intézkedés oka.

Való igaz, a maszkviselés szabályainak betartása kötelező. Aki ezt figyelmen kívül hagyja, azzal szemben a rendőrnek fel kell lépnie. A gyakorlat szerint, első körben figyelmeztetik a magáról megfeledkezőt. Amennyiben ennek nincs hatása, akkor jön a helyszíni bírságolás. Ha valakit többszörös szabályszegésen vagy folyamatos jogsértésen kapnak, a szabálysértési feljelentés sem kerülhető el.

Amit a helyszíni bírságról tudni érdemes. A jelenlegi szabályok szerint, ez minimum 5 ezer forint. Vagyis ettől kevesebbet a rendőr nem szabhat ki! A felső határa 50 ezer forint. A maszkviselés megsértése miatt az alapösszeget szokták első körben alkalmazni a járőrök. Az már ciki, ha ugyanazon rendőr, egyazon személyt ismét rajtakap, hogy nem tartja orra és szája előtt a maszkját. Ilyenkor magasabb összegű bírság, ismétlődés esetén feljelentés következik.

Helyszíni bírság összegéről a vétkes fél egy bizonylatot kap, mikor, hol, és miért büntették meg. És a bírság összege sem maradhat le illetve kap a szabályszegő egy postai befizető csekket, amelyen 30 napon belül róhatja le kötelezettségét. Tehát készpénzmozgás az intézkedés során nem fordulhat elő!

A külsőségek senkit ne tévesszenek meg: kék lámpát jelző villogó, néhány fényvisszaverő csík a vázon vagy hanyagul odavetett bilincs. A rendőr nem ettől rendőr, hiszen saját kerékpárján, mopedjén is érkezhet és intézkedhet, vagy ha nem „csíkos autóból” száll ki, már figyelmen kívül lehet hagyni? Nem javasolt reakció!

k.z.t./fotó: police.hu

 

OldA

Recent Posts

Traffipaxok brutális tévedései: 700-zal száguldó Ford és gyorshajtó parkoló autó

Csak ritkán hibázik a sebességmérésre felállított rendszer, de amikor megtörténik, az sokszor érdekes, tanulságos esetet…

2 nap ago

Gyalogoszónává alakítják a Belső-Erzsébetvárost – új közlekedési rend jön a bulinegyedben

Gyökeres változás jöhet a bulinegyedben június végétől: az Index birtokába jutott előterjesztés szerint sétálóutcává alakítanák…

3 nap ago

Durva szigorítás jöhet, évente kellene műszakira vinni az autókat

A közlekedésbiztonság javítása érdekében egy új EU-s javaslat előírná, hogy a tíz évnél idősebb autók…

3 nap ago

Gépjárműadó: ha nem tudta határidőre befizetni, jó ha ezt tudja

A gépjárműadót április 15.éig kellett befizetniük a járműtulajdonosoknak, üzemben tartóknak. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) friss…

4 nap ago

Döbbenetes tempóban zuhan a Teslák ára, de van akinek ez jó

A Tesla számos listán állt az élen az elmúlt években, de mostanában sikerült egy olyan…

4 nap ago

Eltakarítják a parkoló autókat egy pesti utcából

Változik a forgalmi rend a Dohány utcában: felszabadul a trolik útvonala, szélesebbek lesznek a járdák,…

4 nap ago