Categories: HírekKiemelt

Szigorít a NAV júliustól: 100 ezres bírság járhat a bliccelő munkáltatóknak

Mulasztási bírságra számíthat, aki nem rendezi a munkavállalói jogviszonyát.

Július elsejétől bővül a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) gazdaságfehérítő eszköztára: hatályba lép a foglalkoztatotti jogviszonyt tisztázó eljárás, amely az alkalmazottai után az adófizetést és a járulékbevallást csalárd módon elbliccelő munkáltatókkal szemben lehet hatékony – közölte a hatóság az MTI-vel.

Az új eljárás védi a munkavállalót és adminisztrációs könnyítést is hoz, hiszen revizori ellenőrzés helyett a NAV figyelmeztetését követően van lehetőség a hiba javítására.

Aki ezt elmulasztja, alkalmazottanként 100 ezer forintos bírsággal számolhat.

A NAV hangsúlyozta, hogy a cél nem a bírságolás, hanem a munkavállalók érdekében a foglalkoztatotti jogviszonyok rendezése.

Emlékeztettek rá, hogy a NAV – szolgáltató jelleggel – már 2021 novemberétől rendszeresen felhívta az érintett munkáltatók figyelmét a feltárt eltérésekre, és csak ebben az évben már több mint 50 ezer tájékoztató levelet küldött a 2024. december–2025. április bevallási időszakokra vonatkozóan.

Bár a változás 2025. július 1-jétől hatályba lép, a NAV még ad időt az önkéntes teljesítésre – hívták fel a figyelmet.

A figyelmetlenség is bajt okozhat, nemcsak a szándékos trükközés

Mint írták, érdemes minden munkáltatónak megvizsgálnia, hogy valamennyi járulékbevallását, foglalkoztatásra irányuló bejelentését teljesítette-e, mert még a nyáron megindulnak azok az eljárások, amelyek során a hivatal már szankcionál: ha a munkáltató a felhívástól számított 15 napon belül nem rendezi jogszerűen munkavállalói jogviszonyát, vagy nem teljesíti járulékbevallását, a NAV alkalmazottanként 100 ezer forint mulasztási bírsággal sújtja a foglalkoztatót.

Kiemelték, hogy a foglalkoztatásra irányuló jogviszonyok kapcsán a munkáltatónak be kell jelentenie a jogviszony kezdetét, megszűnésekor pedig a végét. A bejelentési kötelezettség mellett a foglalkoztatás időszakára főszabályként járulékbevallást is kell adnia. A munkáltatóktól kapott foglalkoztatotti bejelentéseket az adóhatóság folyamatosan összeveti a benyújtott járulékbevallásokkal. Így derül fény az eltérésekre.

Az eltérések egyrészt adódhatnak abból, hogy a jogviszony végét nem jelenti be a foglalkoztató, másrészt pedig abból, hogy nem nyújt be járulékbevallást. Sok esetben nem szándékos adózói mulasztás eredményezi az eltérést, hanem egyszerű figyelmetlenség – tették hozzá.

Forrás: 24.hu Kép: Illusztráció

-ko

Recent Posts

Jövő évtől az autó üzembentartója felel azért, hogy mindenki be legyen kötve

Jövő évtől objektív felelősségi körbe tartozik a biztonsági öv használatának elmulasztása. A gépjármű üzembentartója, illetve…

6 óra ago

Forgalomkönnyítő intézkedések jönnek a Fővárosban

 Jelenleg is számos felújítás zajlik a fővárosban, amelyek elengedhetetlenek ahhoz, hogy Budapesten hosszú távon is biztonságosan…

6 óra ago

Megújul a X. kerületi Kozma utca burkolata, jelentős forgalomkorlátozásra kell készülni

Július 3-án a Budapest Közút kivitelezésében nagyfelületű aszfaltozás kezdődik a X. kerületi Kozma utcában a…

1 nap ago

Tilos nélküle utazni külföldön: durva büntetést kaphat, aki otthon felejti

Ennek a hiánya sokba kerülhet külföldön. Köztudott, hogy a külföldi autós utazás előtt nem elég…

2 nap ago

Fellélegezhetnek végre a magyar autósok: nagyon fontos szabályváltozás jöhet

A jövőben valamennyi, a közlekedési hatóság által engedélyezett vizsgaállomáson lehet honosítási eljárást végezni, ráadásul minden…

3 nap ago

Veszélyes autógumikat találtak szakértők. Itt a lista!

ADAC négy évszakos abroncs teszt 2025 A német ADAC autóklub friss tesztjén több siralmas, egyenesen…

4 nap ago