Categories: HírekKönyvelés

Ügyfélkapu+, vagy DÁP? – Kérdezd a könyvelődet!

 

Egyelőre úgy tűnik, hogy hiábavaló volt a Magyar Könyvelők Egyesületének kérése az Ügyfélkapus belépés módosításának elhalasztásáról. Fel kell készülnünk arra, hogy a hagyományos belépési mód január 15-én megszűnik.

 

Felmerül a kérdés, hogy akkor mit érdemes választani – különös tekintettel arra, hogy a hírek szerint az Ügyfélkapu+ is csak egy évig lesz használható (bár ezt azóta néhányan cáfolták). Az egyéni vállalkozók sajátságos helyzetben vannak, hiszen az ügyfélkapu által biztosított hozzáférésre nem csak saját maguknak, hanem könyvelőiknek is szüksége van. Az ún. „könyvelői regisztráció” nem oldja meg a problémát, hiszen az a tárhelyhez és a Webes Ügysegédhez nem biztosít hozzáférést.

 

  1. DÁP (Digitális Állampolgárság Program)

Előnye, hogy állítólag hosszú távra lehet tervezni vele, és a szolgáltatásai is egyre bővülnek. Hátránya, hogy egyelőre csak személyesen az okmányirodákban, kormányhivatalokban lehet regisztrálni, kivéve, ha valakinek a 2021. június 23. után kiállított eSzemélyi igazolványa van – amit korábban aktivált és a PIN-kódját sem felejtette el. Gyanítom kevés ilyen van, hozzáteszem, hogy a DÁP alkalmazással nyilván az eSzemélyi  használata is okafogyottá válik…

Vállalkozó és könyvelő viszonylatában pedig az a nehézség, hogy a DÁP alkalmazás esetén a vállalkozónak személyesen jelen kell lennie, amikor könyvelője csatlakozna a rendszerhez, például bevallások beküldése, adószámla ellenőrzés, stb.. esetén.

A könyvelői regisztráció – mint fentebb jeleztem – nem felel meg maradéktalanul.

 

  1. Ügyfélkapu+

Előnye, hogy a regisztráció aránylag egyszerű (bár a hírek szerint ezt is sikerült sokaknak elrontani), és módot ad arra, hogy a könyvelő is hozzáférjen az adatokhoz. Az Ügyfélkapu+ regisztrációja során ugyanis megjelenik egy QR kód, amit a vállalkozó az okostelefonjában lévő autentikációs programmal (amit előzetesen már letöltött) be tud olvasni.

Na most azt semmilyen szabály nem tiltja, hogy ezt a kódot több eszközzel is be lehessen olvasni. Előfordulhat, hogy például családon belül a feleség „kezeli” a vállalkozó férj ügyfélkapuját.

Ugyanezzel az eljárással a könyvelő is kaphat hozzáférést. Fontos, hogy ezt az eljárást kizárólag az Ügyfélkapu+ regisztrációjának során, egy alkalommal lehet elvégezni, utólag már nem (illetve erre is van egy kiskapu, de ez hosszadalmas magyarázatot igényelne).

 

Szorít az idő, a legtöbb könyvelő nyilván kihasználja az ünnepek közötti időszakot egy kis pihenésre, így már csak néhány nap van az évből arra, hogy valamilyen megoldás szülessen a vállalkozóval való kapcsolattartásra. Január elején aztán kezdődik az őrület…

 

-oli-

 

 

 

 

 

Double D

Recent Posts

Gyalogoszónává alakítják a Belső-Erzsébetvárost – új közlekedési rend jön a bulinegyedben

Gyökeres változás jöhet a bulinegyedben június végétől: az Index birtokába jutott előterjesztés szerint sétálóutcává alakítanák…

8 óra ago

Durva szigorítás jöhet, évente kellene műszakira vinni az autókat

A közlekedésbiztonság javítása érdekében egy új EU-s javaslat előírná, hogy a tíz évnél idősebb autók…

8 óra ago

Gépjárműadó: ha nem tudta határidőre befizetni, jó ha ezt tudja

A gépjárműadót április 15.éig kellett befizetniük a járműtulajdonosoknak, üzemben tartóknak. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) friss…

1 nap ago

Döbbenetes tempóban zuhan a Teslák ára, de van akinek ez jó

A Tesla számos listán állt az élen az elmúlt években, de mostanában sikerült egy olyan…

1 nap ago

Eltakarítják a parkoló autókat egy pesti utcából

Változik a forgalmi rend a Dohány utcában: felszabadul a trolik útvonala, szélesebbek lesznek a járdák,…

1 nap ago

A CATL új akkumulátorával a 2,5 kilométer/másodperc sem lehetetlen

A CATL második generációs Shenxing akkumulátora öt perc alatt 520 kilométernyi hatótávot képes felvenni, és…

2 nap ago