A nyugati országok szankciópolitikája a kínai autók eladásának növekedéséhez vezetett Oroszországban. Az európai, japán és koreai autógyártó cégek korábbi hivatalos kereskedői szinte teljesen átálltak a kínai modellek értékesítésére. Időközben azonban kiderült, hogy a kínai kocsik esetében gyakran többe kerül a leves, mint a hús.
2022 után – az Ukrajna elleni orosz agresszió nyomán bevezetett szankciók miatt – a Nissan, Toyota, Honda, BMW, Hyundai és más neves márkák orosz tulajdonosai közül sokan eladták autóikat, és prémium kínai autókat vásárolnak, amelyekhez a gyártók soha nem látott, 5 éves garanciát ígérnek.
Ez a garancia azonban csak a motorblokkra és a sebességváltóra vonatkozik. Az autók egyéb fontos alkatrészeire és elemeire vonatkozó garancia néha nem haladja meg a 100 ezer km-t. A „kínai” autók 92-es oktánszámú benzint tankolhatnak, de a turbómotoros modellek tulajdonosai pár éven belül már meghibásodásokkal találkozhatnak – írja az njcar.ru.
A tömegtermelés miatt egyes kínai autógyártók a karosszéria horganyzásán és fényezésén spórolnak. Már a kisebb sérülések is az autótest korróziójához vezethetnek. Az ilyen problémák elkerülése érdekében a kínai autók orosz tulajdonosai kénytelenek védőfóliát ragasztani a legsérülékenyebb karosszériaelemekre, sőt további korróziógátló kezelésnek vetik alá a kocsikat.
Így történhet meg, hogy a garancia ellenére a kínai kocsik pótalkatrészei drágább lehetnek, mint az európai és japán gépjárműveké. Egyes kínai gyártók fényszórói, sárvédői és motorháztetői az európai, japán és koreai versenytársak 1,5-2-szeresébe kerülnek.
A javítások elhúzódása is gondot jelent. A hirtelen megugrott autómennyiség miatt hosszú a várakozási idő a pótalkatrészekre, így a teljes javítás is sok időt vesz igénybe.
A márkakereskedések és az alkatrész-beszállítók másik komoly problémája az alkatrész-katalógusok hiánya, valamint az autók gyakori újratervezése. Gyakran előfordul, hogy egyes karosszériaelemek már nem kompatibilisek az eredetivel, ami tovább növeli a javításra szánt napok számát.
Problémát okoz, hogy rengeteg a hamisított alkatrész is, amelyeket a kínai autók hivatalos kereskedőinek is szállítanak.
Azt is érdemes megjegyezni, hogy jelenleg nincs elegendő logisztikai központ a Kínából származó autómárkák számára Oroszországban.
Az ilyen és ehhez hasonló problémák miatt korábban már az orosz taxisok is kiakadtak a kínai kocsikra.
Forrás: autoszektor.hu Kép: illusztráció
Összefogott a Tesla ellen négy európai energetikai vállalat. A cégek mindannyian foglalkoznak elektromos autók töltésével,…
Amerikából behozott, balesetekben megsérült autókat értékesített Európában az a litván vezetésű nemzetközi bűnözői csoport, melynek…
A sofőrök maximum 12 órát vezethetnek egyhuzamban, utána legalább 6 órára lekapcsolja őket a rendszer.…
Üres a kassza, az állami támogatásból elektromos autóra pályázó cégek mind a 30 milliárd forintra…
Márciusban minden korábbinál nagyobb ütemben bővült a zöld rendszámos autók száma Magyarországon – egyetlen hónap…
A helyi iparűzési adót most már második éve egyösszegben, május 31-ig (mivel ez a nap…