Categories: Hírek

Petíciózni kezdtek a taxisok, majd gyorsan egymásnak is estek

 

“Egy olyan petícióra aláírást gyűjteni – ami eleve törvénytelen – véleményem szerint komoly felelőtlenség” – üzente az egyik taxis szervezet vezetője a másiknak.

 

Petíciót indított a Taxisok Érdekvédelmi Szervezete, amely első körben adócsökkentést és létszámstopot szeretne a szakmában, mert úgy látják, egyre több a taxis az utakon, így egyre kevesebb munka jut a sofőrökre. Közlésük szerint a taxisokat képző autós iskolák folyamatosan teltházzal üzemelnek, ráadásul egyre nagyobb az érdeklődés a szakma iránt, azonban a fuvarszervezők is folyamatosan új taxisokat raknak a piacra, ami szerintük ellehetetleníti a munkájukat. 

 

„A taxisnak általában akkor van baja, ha sok és akkor, ha kevés a munkája”

A petíció kitér az adózásra is, a szervezet petíciót ír a Pénzügyminisztériumnak is, amelyben arra kérik őket, hogy vizsgálják felül a taxisok adózási szabályozását és vezessenek be könnyítéseket, hogy fenntartható maradjon a taxizás. Azt írták, hogy a szektor nehézségekkel küzd, túlzónak tartják az adóterheket. Arra kérték a szaktárcát, hogy a taxis személyszállítási tevékenységet minősítsék tárgyi adómentes tevékenységnek, mivel ez a lépés nagyban hozzájárulna a taxisok adminisztratív és pénzügyi terheinek csökkentéséhez.

Úgy fogalmaztak, hogy jelenleg az alanyi adómentesség határa 12 millió forint, ha a taxis ezt a határt átlépi, a bevételét 27 százalék áfa terheli.

Tekintettel arra, hogy a hatósági árakat nem lehet áfával terhelni, javasoljuk, hogy az alanyi adómentesség határának átlépése után legfeljebb 5 százalékos áfa terhelje a taxisok bevételét” – áll a petícióban, amely lépés szerintük biztosítaná a vállalkozások fenntarthatóságát és az igazságos adóterhelést. Javaslataik között szerepel, hogy az alanyi adómentesség kerete emelkedjen 25 millió forintra, ezt igazítsák a KATA keretének növeléséhez.

A lapunknak nyilatkozott egy taxis, aki nevét nem vállalta, de azt mondta, nem ért egyet teljesen azzal, amit a petíciót készítők állítanak. A sofőr lapunknak úgy szólt: a taxisnak általában két esetben van baja: ha sok a munka és ha kevés.

A szervezet petíciót ír a Fővárosnak is, amiben azt kérték, hogy az új városvezetés lépjen fel a drosztengedélyek jelenlegi szabályozásának felülvizsgálata érdekében, mert mint írták, jelenleg a drosztengedélyek számának szabályozása hiányos, és ez a helyzet nemcsak a taxis vállalkozók számára okoz komoly nehézségeket, hanem az utasok biztonságát és a szolgáltatás színvonalát is negatívan befolyásolja. 

Azt kérik Karácsony Gergelyéktől, hogy a drosztengedélyek számát maximalizálják 6500-ban, mert ez a korlátozás biztosítaná a tisztességes piaci versenyt és a megfelelő szolgáltatási színvonalat, miközben lehetőséget nyújtana a taxis vállalkozásoknak a fenntartható működésre.

 

Törvénytelen petíció?

A témával kapcsolatban megkerestük Magyarország legnagyobb taxis szervezetének vezetőjét, Metál Zoltán szerint az utóbbi száz évben minden szolgáltatási és kereskedelmi szektorban fontos szempont volt egy vállalkozás számára a piacon történő fennmaradás. Az Országos Taxis Szövetség vezetője úgy folytatta, hogy ezt mindig is a kereslet-kínálat egyensúlya szabályozta, mint mondta, a rendszerváltás után szinte minden jogosítvánnyal és bármilyen gépjárművel rendelkező munkakeresőnek a taxis hivatást ajánlották a munkaügyi hivatalokban.

Ennek persze az lett a vége hogy a 90-es évek elején kb. 20-25 ezer taxi volt Budapesten” – jegyezte meg.

Metál Zoltán szerint mivel komoly káosz alakult ki a szabályozatlan szektorban, ezért a problémát a létszámkorlátozással próbálták egyensúlyozni, aminek csúfos vége lett, ugyanis 1992-ben az Alkotmánybíróság elutasította a taxisok számának szabályozását. Ez az állásfoglalás jelenleg is érvényben van.

Egy olyan petícióra aláírást gyűjteni – ami eleve törvénytelen – véleményem szerint komoly felelőtlenség” – fogalmazott Metál Zoltán, majd hozzátette, 2012-ben, amikor Budapesten újra terítékre került a létszám, tarifa, taxiállomás szabályozása ismét állásfoglalást kért a rendelet előkészítését végző munkabizottság a szakminisztériumoktól, a GVH-tól, de még az Alkotmánybíróságtól is. Mint ismert, a 2013-ban megjelent fővárosi taxi rendelet jóval szigorúbb feltételeket fogalmazott meg, mint a korábbi.

 

Ennek hatására egy éven belül nagyjából kétezer taxis visszaadta az engedélyét” – tette hozzá az Országos Taxis Szövetség vezetője, aki szerint ha a jövőben csökkenteni szeretné bárki is a fővárosi taxisok számát, akkor további szigorúbb szabályozást kellene javasolnia, de azzal számolnia kell, hogy ez a piacon lévő minden taxisra is vonatkozna, ami nem lenne feltétlen népszerű javaslat.

Elárulta továbbá azt is lapunk kérdésére, hogy 2019-ben több mint hétezer taxis volt az utakon, a koronavírus-járvány után több mint ötezer, jelenleg pedig nagyjából hétezer taxis végez személy-taxi szolgáltatást Budapesten,  ami megfelelő módon biztosítja a megrendelői igények színvonalas és kulturált kiszolgálását.

Forrás: mandiner.hu Kép: illusztráció

Double D

Recent Posts

5000 forint és hétfőig kötelező volt befizetni: a NAV is keményen rászállhat arra, aki elfelejtette

Március 31-én lejárt a kötelező kamarai hozzájárulás befizetésének határideje, amely évente 5000 forintot jelent a…

20 óra ago

Újabb budapesti utcákban vált fizetőssé a parkolás: ezt kell tudni

Április 2-től újabb parkolási övezet vált fizetőssé, ahol reggel 8 órától este 6 óráig kell…

20 óra ago

Leáldozott a papírnyugtáknak: júliustól munkába állhat a NAV új rendszere

Megjelent a Magyar Közlönyben az e-pénztárgépek forgalmazásáról, üzemeltetéséről, valamint az e-pénztárgépek és az e-nyugta kiállításának…

2 nap ago

Ideiglenes forgalomkorlátozás Budapesten

Az izraeli miniszterelnök látogatása miatt 2025. április 6-ig megváltozik a forgalmi rend. A Budapesti Rendőr-főkapitányság…

3 nap ago

Tegnaptól érvényes: több mint 200 ezer vállalkozást érint!

Hatályba lépett az e-pénztárgépekről szóló rendelet. Keddtől hatályos az e-pénztárgépekről szóló rendelet, amely jelentősen átalakíthatja a…

3 nap ago

Kamarai díj fizetési határidőn túl

A Magyar Kereskedelmi és Iparkamarának minden vállalkozó, vállalkozás köteles éves regisztrációs díjat fizetni. A díj…

3 nap ago