Categories: Könyvelés

Meddig vállalkozó a vállalkozó?- Értelmezési kérdések az iparűzési adó elszámolásában

 

 

2024. január 1-jével módosult a helyi iparűzési adó alanyának a fogalma, amellyel kapcsolatban több gyakorlati kérdés is felmerült. Az értelmezési kérdések elsősorban a könyvelőknek fognak fejfájást okozni, itt csak a vállalkozót közvetlenül (anyagilag) érintő kérdésekkel foglalkozunk.

 

Eddig úgy tudtuk, hogy helyi iparűzési adót csak arra az időszakra kell fizetnünk, amikor a vállalkozás ténylegesen tevékenykedik. A szüneteltetés idejére tehát nem. Nos, ez az elv változott most alapvetően.

Idézet a törvényből: „Az adó alanya a vállalkozó, azzal, hogy az egyéni vállalkozót az egyéni vállalkozói tevékenység szünetelése időszakában is vállalkozónak kell tekinteni, feltéve, ha a szünetelés időszaka az adóéven belül egybefüggően nem éri el a 181 napot.” 1990 évi C örvény 35§ (2)

Az a vállalkozó, aki helyi iparűzési adóját tényleges bevétele alapján fizeti, különösebb változással nem fog találkozni, hiszen annak nincs különösebb jelentősége, hogy ezt a bevételt fél év, vagy egy év alatt érte el. Akiket viszont anyagilag is érint a változás – és ők vannak többen -, az a „tételes-sávos” adózást választók köre, ami szakmánkban a fix 50 ezer forintos éves adót jelenti. Ők szüneteltetés esetén nem csak az aktív időszakra fizetik ezt a díjat, hanem éven belül a szüneteltetést kezdetét követően akár még 180 napig.

A törvényi változással a jogalkotó nyilván azt a célt kívánta elérni, hogy ha az adóéven belüli szünetelés rövid ideig tart, vagy többször is megtörténik, akkor az ne eredményezze az adóalanyiság, és ennél fogva az adókötelezettség megszűntét, ne kelljen adott esetben éven belül többször bevallást benyújtani. Ez egyértelműen adminisztrációs tehercsökkentést jelent az adóalanyok (könyvelői) részére.

 

A jogszabály-módosítás pontos értelmezése ugyanakkor olyan komoly kérdéseket vetett fel, hogy azokat már nem is a helyi adóhatóságok, hanem egyenesen a Pénzügyminisztérium válaszolta meg. Felmerült az áthúzódó szüneteltetések, az éven belüli többszöri, de 181 napot meghaladó szüneteltetés kérdése, az éves- ill. záró bevallások viszonya.

 

A 2022-es évközbeni jogszabály-változtatás (kata-új kata), továbbá az önkormányzatok központi rendszerre való átállása már eddig is elég nehézséget okozott az érintetteknek (könyvelőknek és adó-ügyintézőknek egyaránt). Gyanítom, hogy a szüneteltetések kezelésének ez az új szabálya is sok fejfájást fog okozni a 2024-es év iparűzési adó bevallásainak során.

 

A jogszabály értelmezése részletesen, példákkal: https://budapest.hu/vallalkozasok/fovarosi-adougyek

oli-

Double D

Recent Posts

Viber-csoportban szervezett fuvarokat – rendszámlevétellel végződött a rajtaütés

Illegális „taxist” leplezett le a BKK: az engedély nélkül dolgozó sofőr egy népszerű mobiltelefonos alkalmazással…

10 óra ago

Szigorít a NAV júliustól: 100 ezres bírság járhat a bliccelő munkáltatóknak

Mulasztási bírságra számíthat, aki nem rendezi a munkavállalói jogviszonyát. Július elsejétől bővül a Nemzeti Adó-…

20 óra ago

Jövő évtől az autó üzembentartója felel azért, hogy mindenki be legyen kötve

Jövő évtől objektív felelősségi körbe tartozik a biztonsági öv használatának elmulasztása. A gépjármű üzembentartója, illetve…

20 óra ago

Forgalomkönnyítő intézkedések jönnek a Fővárosban

 Jelenleg is számos felújítás zajlik a fővárosban, amelyek elengedhetetlenek ahhoz, hogy Budapesten hosszú távon is biztonságosan…

20 óra ago

Megújul a X. kerületi Kozma utca burkolata, jelentős forgalomkorlátozásra kell készülni

Július 3-án a Budapest Közút kivitelezésében nagyfelületű aszfaltozás kezdődik a X. kerületi Kozma utcában a…

2 nap ago

Tilos nélküle utazni külföldön: durva büntetést kaphat, aki otthon felejti

Ennek a hiánya sokba kerülhet külföldön. Köztudott, hogy a külföldi autós utazás előtt nem elég…

3 nap ago