Categories: Könyvelés

Hogyan számlázzunk? – Applikáción keresztül fizetett fuvarok

 

A „hagyományos” taxitársaságok diszpécserszolgálatot üzemeltetnek, ezek segítségével veszik fel a telefonon érkezett taxirendeléseket, bár részben mobilos applikációt is használnak. Vannak azonban olyan fuvarközvetítők, amelyek már kizárólag mobiltelefonos applikációt alkalmaznak – és nem kétséges, hogy az ezeken keresztül történő fuvarmegrendeléseké a jövő.

 

Na de ki, és hogyan számláz?

Eddig a helyzet egyértelmű volt. Az utas fizetett készpénzzel, vagy kártyával, a taxis pedig adott erről nyugtát vagy számlát. Még akkor is így volt ez, amikor a taxitársaság számlázott a taxis nevében.

Az applikáción keresztül fizetett fuvarok tekintetében azonban felmerült a kérdés (több – leginkább kezdő – taxis vállalkozó érdeklődött iránta): ki és hogyan teljesíti számla- ill. nyugtaadási kötelezettségeit a taxit igénybevevő utas felé? Hiszen az utasától nem kap közvetlenül készpénzt, sőt a bankkártyával történő fizetés sem a saját számlájára megy, hanem a neki járó fuvardíjat – a társaság jutalékának levonása után – összesítve kapja meg bizonyos időszakonként.

A kérdésekkel a NAV-hoz fordultunk. A hivatal válaszában úgy fogalmazott, hogy a társaság  által az utastól beszedett (utas által applikáción keresztül fizetett) fuvardíjat „más javára, elszámolási kötelezettséggel átvett pénzeszköznek lehet minősíteni”. A fuvarközvetítő szolgáltatás – mint a nevéből is ered – egy közvetítői szolgáltatás mindkét fél felé, úgy az utas, mind a taxis felé meghatározott díj fejében, és nem jelenti azt, hogy az illető társaság a saját nevében, saját maga nyújtaná a taxiszolgáltatást.

Ezért a „hagyományos” módon, készpénzben, bankkártyával történő fizetéshez hasonlóan a taxiszolgáltatás ellenértékéről a vonatkozó törvényben (Áfa tv.) meghatározottak alapján számla, vagy nyugtaadási kötelezettség az utas felé ezekben az esetekben is a taxiszolgáltatást ténylegesen nyújtó taxis vállalkozót, vállalkozást terheli.

 

-oli-

 

Double D

Recent Posts

5000 forint és hétfőig kötelező volt befizetni: a NAV is keményen rászállhat arra, aki elfelejtette

Március 31-én lejárt a kötelező kamarai hozzájárulás befizetésének határideje, amely évente 5000 forintot jelent a…

2 óra ago

Újabb budapesti utcákban vált fizetőssé a parkolás: ezt kell tudni

Április 2-től újabb parkolási övezet vált fizetőssé, ahol reggel 8 órától este 6 óráig kell…

2 óra ago

Leáldozott a papírnyugtáknak: júliustól munkába állhat a NAV új rendszere

Megjelent a Magyar Közlönyben az e-pénztárgépek forgalmazásáról, üzemeltetéséről, valamint az e-pénztárgépek és az e-nyugta kiállításának…

1 nap ago

Ideiglenes forgalomkorlátozás Budapesten

Az izraeli miniszterelnök látogatása miatt 2025. április 6-ig megváltozik a forgalmi rend. A Budapesti Rendőr-főkapitányság…

2 nap ago

Tegnaptól érvényes: több mint 200 ezer vállalkozást érint!

Hatályba lépett az e-pénztárgépekről szóló rendelet. Keddtől hatályos az e-pénztárgépekről szóló rendelet, amely jelentősen átalakíthatja a…

2 nap ago

Kamarai díj fizetési határidőn túl

A Magyar Kereskedelmi és Iparkamarának minden vállalkozó, vállalkozás köteles éves regisztrációs díjat fizetni. A díj…

2 nap ago