Május 31-el lezárult az adóbevallások beküldésének ez évi határideje. Az elmulasztott bevallásokat érdemes mielőbb pótolni, még akkor is, ha azonnali szankciókkal nem jár. Van viszont néhány kellemetlen következmény…
Először fussuk át a határidőket:
Lássuk, milyen következményekkel számolhatunk, ha elmulasztottuk időben beküldeni a bevallásokat.
A NAV a kata és a személyi jövedelemadó bevallásokkal kapcsolatos késedelmeknél elég türelmes és elnéző. Először felszólítások érkeznek a pótlásra, több alkalommal is, és csak ezek eredménytelensége esetén kerül sor bírság kiszabására.
A fizetendő adók tekintetében ugyanakkor a késedelmi pótlék már az első naptól „ketyeg”. Szóval ne késlekedjünk sem a bevallások pótlásával, sem a szükséges befizetésekkel a nagyobb költségek elkerülése érdekében. Fontos megemlíteni, hogy a felszólítások kizárólag az ügyfélkapus tárhelyre érkeznek. Senki ne várjon postai ajánlott levelet, mert ilyen csak a legvégső esetben érkezik – de abban már a bírság csekk is benne lesz… Az ügyfélkapura érkező hivatalos értesítésekről minden esetben emailt küldenek az ott megadott címre. Az utóbbi időben több olyan esettel is találkoztam, amikor a vállalkozó ügyfélkapuján rég elavult, vagy soha nem használt email cím volt megadva, így természetesen a kapott értesítésekről nem értesült. Ez idővel sokba kerülhet…
Szintén sokba kerülhet az iparűzési adó bevallás elmulasztása. A legtöbb önkormányzat – például a fővárosi –, szigorúan alkalmazza a törvényben leírt szabályokat. Ennek egyik eleme, hogy a határidő után beérkező bevallásoknál már nem használhatók a kedvezményes adóalap-számítási módszerek, például ami az átalányadósokra, vagy a 8 millió forint alatti bevételűekre vonatkozik. Ilyenkor már csak az általános szabályok szerint kitöltött bevallást fogadják el, ahol a teljes bevételből legfeljebb az anyagköltség vonható le, a bevétel többi része adóalapnak minősül. Hadd világítsam meg egy példával a különbséget:
Mindkét vállalkozó ugyanazon adózási formában volt, ugyanannyi bevétellel rendelkezett, mégis a második esetben 176 ezer forintba kerül az az „apró” hiba, hogy adóbevallása nem a megadott határidőn belül érkezett be.
2023-tól már megszűntek a kedvezmények, mindössze két választási lehetőség van: vagy az általános szabályok szerint számol a vállalkozó, vagy az ún. „egyszerűsített adóalap megállapítást” választja, ami 12 millió forint éves bevételig fix 50 ezer forint/év (2%-os adóval számolva).
A bibi csak annyi, hogy ezt a választást is csak a megadott bevallási határidőig lehet(ett) megtenni erre az évre vonatkozóan.
-oli-
Megjelent a Magyar Közlönyben az e-pénztárgépek forgalmazásáról, üzemeltetéséről, valamint az e-pénztárgépek és az e-nyugta kiállításának…
Az izraeli miniszterelnök látogatása miatt 2025. április 6-ig megváltozik a forgalmi rend. A Budapesti Rendőr-főkapitányság…
Hatályba lépett az e-pénztárgépekről szóló rendelet. Keddtől hatályos az e-pénztárgépekről szóló rendelet, amely jelentősen átalakíthatja a…
A Magyar Kereskedelmi és Iparkamarának minden vállalkozó, vállalkozás köteles éves regisztrációs díjat fizetni. A díj…
Franciaországban idén nyáron már élesben is működésbe lépnek azok a radarok, amelyek a túl hangos…
A 2024. adóévről 2025. május 20-áig kell benyújtani a személyi jövedelemadó bevallást és megfizetni az…