Categories: Hírek

Nyugdíjrendszer: muszáj változtatni?

A brüsszeli források részbeni befagyasztásának hírével egyidőben nyilvánosságra került az is, hogy Magyarország milyen reformokra, átalakításokra készül az úgynevezett helyreállítási terv keretében, s azokat Brüsszel miként értékeli. A portfolio.hu elemzéséből kiderül, hogy Budapest a reformcsomag részeként – sok egyéb mellett – ígéretet tett a nyugdíjrendszer megreformálására is – jelent meg a napi.hu felületén.

 

Sokba kerül és méltánytalan – így értékelte Brüsszel a magyar helyreállítási terv kapcsán a hazai nyugdíjrendszert. Az Európai Bizottság szerdán nyilvánosságra került elemzése ezt az adatok nyelvére is lefordítja, míg 2019-ben a GDP 8 százalékát, addig 2070-re – a demográfiai változások, a várható élettartam növekedése és a pénzügyi egyensúly megbomlása miatt – a GDP 12 százalékát is elérhetik a nyugdíjkiadások.

Abban az esetben, ha a jelenlegi pénzügyi, demográfiai, nyugdíjpolitikai trendek nem változnak.

A kiadások növekedése a fenti elemek, illetve olyan intézkedések következménye, mint a nyugdíjemelések vagy az egykulcsos adóból származó, a nyugdíjrendszert terhelő plusz terhek. Ahogy a portfolio.hu idézi az uniós értékelést, mindezek miatt a rendszer „kihívásokkal néz szembe„.

 

Mire készül a kormány?

Az Európai Bizottság szakértőinek elemzéséből kiderül, hogy a magyar kormány által benyújtott helyreállítási tervben olyan reformcélok szerepelnek, amelyek „a nyugdíjrendszer közép- és hosszú távú költségvetési fenntarthatóságát” biztosítják. Hogyan lehetséges ez? A munkában töltött évek meghosszabbításával, vagyis a nyugdíjkorhatár kitolásával, az alacsonyabb jövedelmű nyugdíjasok járadékának rendezésével, az úgynevezett „kiegyensúlyozó mechanizmusok bevezetésével„.

 

Nyugdíjreform márpedig kell

A helyreállítási terv kapcsán a magyar fél azt vállalta, hogy független, nemzetközi szakértői jelentést készíttet a magyar nyugdíjrendszer hosszú távú fenntarthatóságáról. A vizsgálatnak olyan javaslatokat is tartalmaznia kell, mint a rendszer pénzügyi fenntarthatósága, konkrét szakpolitikai előterjesztések, a megfelelő bevételi intézkedések és az automatikus kiegyenlítő mechanizmusok.

A jelentésnek rá kell mutatnia arra, hogy 2070-re GDP arányosan hogyan fékezhetők a nyugdíjkiadások. A konkrét szakpolitikai javaslatokat természetesen a kormánynak kell elkészítenie, és ezek kidolgozása során egyeztetnie kell a szociális és gazdasági partnerekkel, meg kell vitatnia az anyagot a Gazdaságpolitikai Bizottság Öregedő Népesség Munkacsoportjával, valamint nyilvános konzultációt is kell tartania. A magyar fél részletes hatásvizsgálatot is ígért a jogalkotás megkezdése előtt, az uniós dokumentumból az olvasható ki, hogy a hatásvizsgálatban elsősorban a jogi megoldásokra kíváncsi a testület, a reform végrehajtásának határideje 2025. március 31.

Forrás: www.napi.hu Kép: illusztráció

Double D

Recent Posts

Káosz várható a hétvégén Budapesten, mutatjuk, mire érdemes figyelni

Szombaton a 10 kilométeres Vivicittá futás, vasárnap pedig a félmaraton és a családi futás miatt…

1 nap ago

Újabb öt fix traffipaxot telepítenek Budapesten, íme a helyszínek

A III. kerület vezetése 2024-ben saját forrásból indította el azt a programot, amelynek keretében több…

1 nap ago

Megváltozott a magyar forgalmi, ezt már hiába keresed rajta

Minden nagyobb hírverés nélkül megváltozott a magyar forgalmi engedélyek tartalma, végleg eltűnt egy mező. Ezzel…

1 nap ago

Bevételi határok 2025

Vállalkozásunkban többféle bevételi határra is figyelnünk kell, ha adófizetésünket optimalizálni szeretnénk. Itt most nem azokra…

2 nap ago

Ezek a használt autók hibásodnak meg leggyakrabban

A német közlekedési hatóság hosszú ideje vezeti, melyek a leggyakoribb problémák a népszerű autós szériáknál.…

2 nap ago

Drasztikusan csökkentenék a sebességet lakott területen belül

Egyre több német település csatlakozik a mozgalomhoz, amely a városi utak biztonságának növelését tűzte ki…

2 nap ago