Akár félmillió forintba is kerülhet hivatalosan igazolni, hogy alkalmasak és jogosultak vagyunk az autóvezetésre. Egy vidéki szakoktató kiterítette lapjait: nyolcezer forintért gurul egy órát, de a gyakorlati vezetésen kívül még számtalan cechet kell rendezni, amíg megérkezik a várva várt személyi okmány – van, akinek 1,2 millió forintért – írta meg az index.hu
A rezsiválság egyelőre nem lombozta le a tanulókat, noha a koronavírus adta nehézségek is csak később ütköztek ki – ezt állítja egy vidéki autósiskola vezetője, aki szerint hiába emelkedik évről éve a jogosítványért csengetett végösszeg, ma már jóformán alapfeltétel egy B kategóriás vezetői engedély, így az emberek kénytelenek megfizetni. Könnyít a helyzeten, hogy nem egyszerre kell odaadni egy használt autó árát: mindig azért kell fizetni, amit éppen kipipálhat a szolgáltatás igénylője, de a végső szám így is horrorisztikus – pláne, ha hatjegyű.
Mennyibe kerül egy KRESZ-tanfolyam?
A költségek az elméleti oktatással kezdődnek: a beiratkozásnál az autósiskola elkéri a tantermi felkészülés díját, ami 35 000 forint. Ehhez csapódik a KRESZ-vizsga díja, amiért 4600 forintot kell fizetni a kasszánál. Mondhatni, a neheze még csak ezután jön: ha megvan a sikeres KRESZ, ülhetünk az autóba, ahol egy óráért – ami 50 perc – 8000 forintot kell fizetnünk. Forgalmi vizsgára a szabályok szerint úgy mehet a tanuló, ha levezetett minimum 30 órát és 580 kilométert. A kötelező, forgalomban töltött órákra tehát 240 000 forintot csengetünk.
Ez eddig inkább szól a reményekről, mint a valóságról, hiszen ez az az eset, amikor a tanuló rátermett, ügyes, esetleg korábban már megismerkedett a vezetéssel. Sokan ütköznek nehézségekbe, nem egyszerű elsajátítani a géplovak mechanikáját, esetleg nehezebben koncentrálnak, félnek, lassabban haladnak – ezer oka lehet. Ezért már a beiratkozásnál azt szoktam mondani: bár a 30 óra kötelező, örüljünk, ha 40 óra után elmegyünk a vizsgára – fogalmazott a szakoktató.
Vizsgadíjak özöne
Nem ciki, nem sebességváltót adnak a kezünkbe cumisüveg helyett, de ha kissé ügyetlenebb a tanonc, plusz 80 000 forintot már készíthet is (ez az oktató által említett plusz 10 óra költsége). Tegyük fel, hogy ez megvan, így hát a Közlekedési Alkalmassági és Vizsgaközpont (KAV) felé tartozunk 11 000 forint forgalmi vizsgadíjjal, hogy az utakon is, vizsgabiztossal a hátunk mögött prezentálhassuk tudásunk. Eközben – miután a közlekedésben résztvevőknek kötelező elsajátítani az alapvető elsősegélynyújtási ismereteket – irány az elsősegély-tanfolyam. Ez az említett autósiskolában 10 000 forint per tanfolyam, ezt követi a vizsga, ahol a Vöröskeresztnek 12 100 forintot kell fizetni vizsgadíjként.
Vegyük végig még egyszer, pontokba szedve:
A végösszeg tehát 312 700 forint abban a szuperoptimista megvilágításban, hogy minden sikerül elsőre, és a 30, autóban töltött óra elég is a sikeres forgalmi vizsgához.
Forrás: index.hu kép: illusztráció
Március 31-én lejárt a kötelező kamarai hozzájárulás befizetésének határideje, amely évente 5000 forintot jelent a…
Április 2-től újabb parkolási övezet vált fizetőssé, ahol reggel 8 órától este 6 óráig kell…
Megjelent a Magyar Közlönyben az e-pénztárgépek forgalmazásáról, üzemeltetéséről, valamint az e-pénztárgépek és az e-nyugta kiállításának…
Az izraeli miniszterelnök látogatása miatt 2025. április 6-ig megváltozik a forgalmi rend. A Budapesti Rendőr-főkapitányság…
Hatályba lépett az e-pénztárgépekről szóló rendelet. Keddtől hatályos az e-pénztárgépekről szóló rendelet, amely jelentősen átalakíthatja a…
A Magyar Kereskedelmi és Iparkamarának minden vállalkozó, vállalkozás köteles éves regisztrációs díjat fizetni. A díj…