Categories: Hírek

A Nyugat új technológiával kiütheti a kínai akkumulátorgyártókat

Olcsó nagy mennyiségben rendelkezésre álló anyagokkal váltaná ki számos nyugati és ázsiai akkumulátorgyártó a lítium-ion akkumulátorok drága összetevőit, amivel jelentősen mérsékelhetnék az árukat. Ahogy egy szakértő fogalmazott a villanyautókat az évtized végére elérhetővé tehetik a jómódú középosztály szintje alatt élő autósoknak – írta meg a napi.hu 

 

Egyesült államokbeli és európai statup gyártók versenyt futnak azoknak az újfajta akkumulátoroknak a fejlesztésében, amelyek két óriási mennyiségben rendelkezésre álló, következésképpen olcsó anyagra, nátriumra és kénre építenek – adta hírül a Reuters. A technológiai újdonság jelentőségét az adja, hogy a segítségével el lehetne kerülni azokat a szűk keresztmetszeteket, amelyek megdrágítják az elektromos járművekben is használt mai akkumulátorokat.

Ezekben a lítium mellett kobaltot, mangánt és finomított nikkelt használnak, amelyek ára a megugrott kereslet miatt jelentősen nőtt. A nyugati akkumulátorgyártók lemaradásban vannak ezek előállításában ázsiai versenytársaik mögött, ezért előrejelzések szerint az európai autógyártó vállalatoknál akkumulátorhiány okozhat szűk keresztmetszetet a gyártásban az évtized közepére.

A jövő villanyautói azonban, feltéve, hogy az új technológia időben beérik, nátrium-ion és kén-ion akkumulátorokat kaphatnak, amelyek a jelenlegi 10-12 ezer dolláros akkumulátorpakkok árát a kétharmadával csökkenthetik. Persze, mint minden újdonságra erre is ráfér még a fejlesztés: a nátriumalapú megoldások egyelőre nem tudnak elég sok elektromos energiát tárolni, a kénalapúak túlságosan hajlamosak a korrodálódásra.

 

Sok induló

Több mint egy tucat startup hajtott rá arra, hogy kifejlessze az új akkumulátorok tömeggyártásra kész változatait. Sok millió dollár befektetői tőke és állami támogatás áramlott ezekbe a cégekbe. Eközben természetesen a nagy kínai gyártók is elkezdtek kísérletezni az újdonsággal.

Jelenleg Kína az akkumulátorgyártás domináns országa, beleértve ebbe a szükséges anyagok bányászatát és finomítását. A brit Benchmark Mineral Intelligence tanácsadó cég becslése szerint Kína birtokolja a világ kobaltfinomítási kapacitásának 75, lítiumfeldolgozási kapacitásának 59 százalékát.

A szakértők a nátriumban látnak nagy fantáziát, ami a konyhasó alapanyaga. Úgy vélik, ennek segítségével a világ árérzékeny részein, így Afrikában, vagy Dél-Amerikában is elindulhatnak hódító útjukra a villanyautók. Először vélhetően helyhez kötött akkumulátorokként jelenhetnek meg az újdonságok, majd kétkerekű járművekben, aztán a nagyobbakban.

Forrás: napi.hu kép: illusztráció

OldA

Recent Posts

Szabad út a troliknak a Wesselényi és a Nefelejcs utcákban is

Folytatódik a trolik útvonalának felszabadítása Erzsébetvárosban. Miközben a Dohány utcában közeleg a kivitelezés befejeződése, a…

18 óra ago

Könnyen rémálommá válhat a nyaralás Horvátországban

Mélyen zsebbe kell nyúlniuk a közlekedési szabályokat megsértőknek. Az Adriai-tenger magyarok sokaságának kedvelt pihenőhelye, ám…

18 óra ago

Érdemes várni a tankolással, jelentősen csökken a benzin és a gázolaj ára

A brent olaj hordónkénti árának csökkenése miatt keddtől a benzin bruttó 7, a gázolaj ára…

1 nap ago

Németország megtört, átadja a gyárait Kínának: a Volkswagen az első áldozat, ezek a kínai autók gördülhetnek ki a német gyárakból

Nagyon közel a megállapodás. A kínai autók minden eddiginél látványosabb jelét adhatják, hogy átveszik az…

2 nap ago

Újabb dolog, amiért hamarosan többet fizetnek az autósok

2025. június 1-től módosulnak a nappali várakozási díjak és a nappali bérlet ára az őrzött…

2 nap ago

„Se tűz, se robbanás” akkumulátorszabvány lép életbe Kínában, a CATL már teljesítette is

2026 júliusától új akkumulátorszabvány lép életbe Kínában. Hőelszabadulás (thermal runaway) esetén az új egységeknek meg…

2 nap ago