Valami rejtélyes okból elterjedt a „droid” kifejezés azokra a taxisokra, akik nem vállalkozóként, hanem alkalmazottként végzik tevékenységüket. Sokan nem tudják, de az ún. „rendszámbérlés” is e körbe tartozik. (amikor valaki a saját kocsijával, de más vállalkozás égisze alatt dolgozik)
Sokan kényszerből választják az alkalmazotti formát, lévén saját engedély kiváltására valamely okból nincs lehetőségük. Ez az ok legtöbbször anyagi. Nincs is baj az alkalmazotti léttel, feltéve, ha az szabályos, ha minden bejelentés megtörtént, ha érvényes a TAJ kártya, és a nyugdíjjogosultsági idő is „ketyeg”. A probléma legtöbbször ezekkel a bejelentésekkel, pontosabban azok hiányával van.
Gyakori a munkaadóknál (más szakmákban is!) a feketefoglalkoztatás, a bejelentések elmulasztása, a „zsebbe” fizetés. Kevesen tudják, hogy később a dolgozó is ráfizethet, ha pillanatnyi előnyök miatt belemegy az ilyen kontraktusokba.
A munkavállalókra nézve a bejelentés és szerződés nélküli foglalkoztatás következményei rendkívül súlyosak lehetnek. Addig nincs baj, amíg a dolgozó fiatal és egészséges. A gondok a betegállományba kerüléssel, a táppénz hiányával, és ennek következtében a megélhetés nehézségeivel, esetleg teljes ellehetetlenülésével kezdődnek. Ha a dolgozó nem tud dolgozni, mert beteg, viszont táppénzt sem kap, mert nincs bejelentve, akkor igen súlyos helyzetbe kerül. Az sem számíthat túl sok juttatásra, aki 2-4 órás bejelentéssel dolgozik. Kiszámoltam: 20-40 ezer forintra jogosult. Mármint havonta! Talán van, aki ennyi pénzből meg tud élni, de ő biztosan nem ezen a kontinensen lakik…
A munkavállalónak számos esetben jövedelemigazolásra is szüksége lehet. Például lakáscélú hitelt szeretne felvenni. Ám ha nincs az adóhatóságnál jövedelemére vonatkozó adat, mert feketén foglalkoztatják, akkor nem kaphat ilyen igazolást. Ha munkabérének egy részét „zsebbe” kapja, vagy termeli meg magának, a valós jövedelemének megfelelő igazolás hiányában hitelképessége csökken, vagy teljesen ellehetetlenül (még minimálbérre sem szívesen hiteleznek a bankok, hát még annál is kevesebbre).
Azért a munkavállaló sem teljesen védtelen. Több lehetősége is van, hogy alkalmazotti léte szabályosan és megbízhatóan működjön:
A munkáltató kontrollálását tehát nagyban leegyszerűsíti az Ügyfélkapu használata, így érdemes ezt a szolgáltatást nemcsak vállalkozóknak (akiknek kötelező), hanem alkalmazottaknak is igénybe venni. Ügyfélkapu bármely okmányirodában, kormányhivatalban nyitható, mindössze egy internetkapcsolatra alkalmas számítógép és egy érvényes email cím szükséges hozzá.
-oli-
Március 31-én lejárt a kötelező kamarai hozzájárulás befizetésének határideje, amely évente 5000 forintot jelent a…
Április 2-től újabb parkolási övezet vált fizetőssé, ahol reggel 8 órától este 6 óráig kell…
Megjelent a Magyar Közlönyben az e-pénztárgépek forgalmazásáról, üzemeltetéséről, valamint az e-pénztárgépek és az e-nyugta kiállításának…
Az izraeli miniszterelnök látogatása miatt 2025. április 6-ig megváltozik a forgalmi rend. A Budapesti Rendőr-főkapitányság…
Hatályba lépett az e-pénztárgépekről szóló rendelet. Keddtől hatályos az e-pénztárgépekről szóló rendelet, amely jelentősen átalakíthatja a…
A Magyar Kereskedelmi és Iparkamarának minden vállalkozó, vállalkozás köteles éves regisztrációs díjat fizetni. A díj…