Categories: Hírek

Ismét karbonsemleges minősítésű a Budapest Airport

Harmadára csökkentették a CO2 kibocsátást

 

A Budapest Airport negyedszerre is megkapta a karbonsemleges minősítést a Repülőterek Nemzetközi Tanácsától (ACI), a vállalat tíz év alatt a közvetlen szén-dioxid-kibocsátását a felére, az egy utasra jutót pedig a harmadára csökkentette – olvasható a repülőtér üzemeltetőjének közleményében.

A Repülőterek Nemzetközi Tanácsa által életre hívott Repülőtéri Karbon Akkreditáció az egyetlen intézményileg jóváhagyott, globális program, amely a világ repülőtereinek széndioxid-kibocsátását értékeli, hatszintű tanúsítási rendszer segítségével. Ennek lényege, hogy a légikikötők a kibocsátásuk és a kibocsátás-csökkentés érdekében tett erőfeszítéseik alapján 1, 2, 3, 3+, valamint a nemrég hozzáadott 4, illetve 4+ minősítést kaphatnak, vagyis az ACI a programba önkéntesen belépő összes repülőteret értékelik, mérettől, kategóriától és funkciótól függetlenül.

Idén újabb 67 repülőtér csatlakozott, számuk globálisan így 362-re bővült. Az afrikai kontinensen 22, Latin-Amerikában és a Karib-térségben 48, Észak-Amerikában 50, Ázsiában 60, Európában pedig 182 légikikötő kapott karbon-akkreditációs minősítést.

Az idei értékelés szerint globálisan 58, Európában 43 karbonsemleges, vagyis 3+ szintű repülőtér található, köztük a budapesti.

Ez azt jelenti, hogy a vállalat a repülőtéri partnereivel közösen törekszik a működéséből eredő emissziót minél jobban csökkenteni, a fennmaradó kibocsátást pedig karbonkreditek vásárlásával semlegesíti.

A budapesti repülőtér üzemeltetője 2011-ben csatlakozott a kezdeményezéshez, majd 2018 áprilisában, a kelet-közép-európai régióban elsőként szerezte meg a karbonsemleges minősítést.

Az eltelt tíz évben a Budapest Airport a közvetlen szén-dioxid-kibocsátását a felére, az egy utasra jutót pedig a harmadára csökkentette. Az üzemeltető szándéka az, hogy a következő néhány évben megvalósuló fejlesztésekkel elérje a 4+ szintet, amelyet csupán 13 repülőtér teljesít a világon.

A Budapest Airport 2019-ben csatlakozott az ACI „NetZero by 2050” kezdeményezéséhez is, ezzel vállalva, hogy legkésőbb 2050-re eléri a zéró karbonkibocsátást. Az üzemeltető a közelmúltban jelentette be: dolgozik azon, hogy nettó emisszióit a 2050-es céldátumnál akár 15 évvel korábban, 2035-re nullára csökkentse – derülki a tájékoztató anyagból.

Cash/fotó: BUD

OldA

Recent Posts

5000 forint és hétfőig kötelező volt befizetni: a NAV is keményen rászállhat arra, aki elfelejtette

Március 31-én lejárt a kötelező kamarai hozzájárulás befizetésének határideje, amely évente 5000 forintot jelent a…

23 óra ago

Újabb budapesti utcákban vált fizetőssé a parkolás: ezt kell tudni

Április 2-től újabb parkolási övezet vált fizetőssé, ahol reggel 8 órától este 6 óráig kell…

23 óra ago

Leáldozott a papírnyugtáknak: júliustól munkába állhat a NAV új rendszere

Megjelent a Magyar Közlönyben az e-pénztárgépek forgalmazásáról, üzemeltetéséről, valamint az e-pénztárgépek és az e-nyugta kiállításának…

2 nap ago

Ideiglenes forgalomkorlátozás Budapesten

Az izraeli miniszterelnök látogatása miatt 2025. április 6-ig megváltozik a forgalmi rend. A Budapesti Rendőr-főkapitányság…

3 nap ago

Tegnaptól érvényes: több mint 200 ezer vállalkozást érint!

Hatályba lépett az e-pénztárgépekről szóló rendelet. Keddtől hatályos az e-pénztárgépekről szóló rendelet, amely jelentősen átalakíthatja a…

3 nap ago

Kamarai díj fizetési határidőn túl

A Magyar Kereskedelmi és Iparkamarának minden vállalkozó, vállalkozás köteles éves regisztrációs díjat fizetni. A díj…

3 nap ago