Categories: Hírek

Elektromos autók inspirálta Daimler szabadalom

A laposabb gumiabroncs gyorsabban lassul

 

 A Daimler új szabadalmi kérvényt nyújtott be, ami vészhelyzetek esetére kitalált tartalék fékberendezés. Lényege, hogy vészfékezés esetén, ha a fékrendszer meghibásodik, az eszköz egy szelep segítségével csökkenti a gumiabroncsok nyomását, ezáltal lassítva le az autót.

A rendszer egy központi vezérlőegységből, és egy légnyomáscsökkentő egységből áll, amely a jármű abroncsaihoz kapcsolódik. Ez a két rendszer akkor aktiválódik, ha a központi fékegység meghibásodik vagy valamilyen okból kifolyólag nem képes tökéletesen ellátni feladatát.

A szabadalmi kérvényben megemlítik, hogy az eszközt kimondottan a tisztán elektromos és hibrid járművekhez tervezték, ám ettől függetlenül a hagyományos, belső égésű motoros autókban is használható.

Az ötlet főként a villanyautók új fékrendszerének köszönhetően született meg. Mivel a lassításhoz az elektromos járművek regeneratív fékezést használnak, így lényegében két fékrendszerrel rendelkeznek. Elsődlegesen a villanymotorok fékezik az autó kerekeit az energia-visszatáplálás érdekében. Emellett pedig a hagyományos, súrlódáson alapuló fékek is megtalálhatóak bennük, ám ezeket számottevően kevesebbet kell használni, mint egy hagyományos autó esetében.

A mai modern autók rendszereinek komplexitása miatt a gyártók egyre gyakrabban használják a brake-by-wire technológiát a fékrendszerben. Ennek lényege, hogy közvetlen, mechanikus vagy hidraulikus kapcsolat helyett a sofőr szándékát elektromos jelek továbbítják. A lényeg azonban változatlan, a vezető lenyomja a pedált, az autó pedig lassul. A nagy különbség abban áll, hogy miután a sofőr rálép a fékpedálra, a rendszer rögzíti a nyomásértéket és ennek alapján dönt arról, hogy a villanymotor vagy a fékrendszer segítségével lassítsa-e a járművet.

Ugyanakkor, ha a brake-by-wire rendszer meghibásodik, annak katasztrofális következményei lehetnek. Norvégiában nemrég hat elektromos Ford Mustangnak is amiatt adódtak problémái, hogy a regeneratív fékezés során túlmelegedtek az akkumulátorok.

Az ehhez hasonló problémák kiküszöbölése érdekében a Daimler előállt a tartalék rendszer ötletével, ami csak akkor lép működésbe, ha a fékrendszer főegysége meghibásodik vagy hiba lép fel a működésében. Ebben az esetben a fékpedál lenyomását követően a hagyományos fékezés mellett egy légtelenítő szelep csökkentheti a gumiabroncsok nyomását.

Hogy ez miért jó? Mert a laposabb abroncs nagyobb felületen érintkezik az úttal, ezáltal megnő a gördülési ellenállása. Ugyanakkor ez nem azt jelenti, hogy a rendszer minden levegőt kienged a gumikból, mivel ebben az esetben a papucsok könnyedén leválhatnak a felnitől, ami épp ellentétes lenne a kívánt hatással. Ráadásul az autó vezethetőségét is jelentősen rontaná- írja az Alapjarat.hu

A nyomáscsökkentést követően a rendszer korlátozza az autó végsebességét, amiről a sofőr figyelmeztető üzenetet is kap. Ezen kívül az eszköz arra is képes lesz, hogy visszaállítsa a guminyomást az eredeti értékre – részletezik az írásban:

https://alapjarat.hu/tech/mercedes-uj-fekrendszere-veszhelyzetben-csokkenti-guminyomast

Nem ez az első alkalom, hogy a Daimler előrukkol egy beépített nyomásszabályozó rendszer ötletével. A Mercedes-AMG G63 6×6-ban egy olyan fedélzeti kompresszor dolgozott, amely képes volt leereszteni és újra felfújni a gumikat, hogy segítse a nehéz terepen történő haladást, ám ez egy nagy és nehéz rendszer volt a két hátsó tengely felett elhelyezve.

Cash/fotó: Daimler

 

OldA

Recent Posts

Budapest és Miskolc után ma Debrecenben is elindult az Uber

Az alkalmazás immár három magyar városban elérhető Csütörtöktől az Uber alkalmazás már három városban -…

2 nap ago

Figyelmeztetett a rendőrség és a BKK, felfordul a közlekedés Budapesten

Közlekedési fennakadásokra figyelmeztetett a Budapesti Közlekedési Központ a fővárosban július 24. és 28. között, delegációk…

2 nap ago

Itt az év egyik legkockázatosabb időszaka az autósok számára

Megkezdődött az őzek üzekedése. A nyári esték békéjét könnyen megzavarhatja egy hirtelen az útra ugró…

3 nap ago

Van egy módszer, amely lenullázza a hazai autósok büntetőpontjait, sokan nem tudnak róla

Te is gyűjtöd az előéleti pontokat? Ha igen, és már majdnem kipontozódtál, akkor erről a…

3 nap ago

Olcsó villanyautóba kerül az első tömeggyártású félig szilárdtest-akkumulátor?

Bár a teljesen szilárdtest, azaz folyékony elektrolit nélkül készülő akkumulátorokra még az optimista becslések szerint is az évtized…

3 nap ago

Visszamenőleges ellenőrzések – Célkeresztben a 2020-2021-es évek

A Nemzeti Adó-és Vámhivatal alapesetben 5 évre visszamenőleg végezhet ellenőrzéseket az adózóknál. Jelenleg a nemzetközi…

4 nap ago