Nem ez volt az első Marslakónk, ám 2012. augusztus 6-án a Curiosity névre keresztelt robot, ami 560 millió kilométer utazást követően landolt a Gale-kráterben. Eredetileg két évig akarták használni, kicsit ráhúzott az idegen bolygón.
A marsjárók szerepe a holdmissziók után kapott nagyobb hangsúlyt, eddig összesen hat küldetés keretein belül küldtek robotokat a vörös bolygóra, ebből négyet a NASA indított. Az első talajt ért marsjáró a Mars Pathfinder volt, ami 1997-ben landolt, és néhány hónap után véget ért a küldetése.
A siker után a NASA még két marsjárót küldött fel, ezek 2004-ben landoltak. Az élettartamuk is fokozatosan növekedett, a Spirit 2010-ben, az Opportunity pedig 2018-ban küldte az utolsó jeleket az irányítóközponthoz. Ekkor már azonban egy másik fontos küldetést is útnak indított az amerikai űrközpont, mégpedig a Curiosity névre keresztelt rovert, amit 2011-ben indítottak el, és 2012. augusztus 6-án landolt a Mars felszínén. A robot a Gale-kráterben szállt le, miután 560 millió kilométert utazott.
A Curiosity elsődleges célja, hogy kiderítse, volt-e valaha élet a Marson, mintákat gyűjtsön, és hogy segítsen jobban megérteni a bolygó kialakulásának körülményeit. Emellett pedig még elképesztő felvételeket is mutatott a vörös bolygó felszínéről, de missziójának eredményei a Mars emberi felfedezését is elősegítik. A marsjáró küldetését két évre tervezték, azonban már kilenc éve tart az útja.
A Curiosity számos más érdekes felfedezést is tett a Marson töltött idő alatt. Például felfedezte a szerves vegyi anyagokat, vagyis az élet széntartalmú építőköveit, ahogy mi ismerjük. Emellett több különös jelenséget is észlelt a metán koncentrációjában, amelyekhez hasonlót itt a Földön elsősorban élőlények termelnek. A Marson eltöltött kilenc éve alatt a Curiosity összesen 25,98 km-t tett meg, ez a számláló pedig egy darabig még tovább ketyeghet.
A rover jó egészségnek örvend viszonylag magas kora ellenére, a missziócsoport tagjai elmondták, hogy a robotot működtető atomenergia-rendszert úgy tervezték, hogy legalább 14 évig működjön. Már az utódja is a Marson van: a Curiosity mintájára készült Perseverance 2021. február 19-én landolt, és szintén az élet egykori jelei után kutat, valamint más jellegű vizsgálatokat is végez.
A rangidős azonban a születésnapos robot.
Cash/fotó: NASA
Csak ritkán hibázik a sebességmérésre felállított rendszer, de amikor megtörténik, az sokszor érdekes, tanulságos esetet…
Gyökeres változás jöhet a bulinegyedben június végétől: az Index birtokába jutott előterjesztés szerint sétálóutcává alakítanák…
A közlekedésbiztonság javítása érdekében egy új EU-s javaslat előírná, hogy a tíz évnél idősebb autók…
A gépjárműadót április 15.éig kellett befizetniük a járműtulajdonosoknak, üzemben tartóknak. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) friss…
A Tesla számos listán állt az élen az elmúlt években, de mostanában sikerült egy olyan…
Változik a forgalmi rend a Dohány utcában: felszabadul a trolik útvonala, szélesebbek lesznek a járdák,…