Az Euro NCAP leginkább úgy ismert, mint az európai törésteszt program, de a szervezet nemcsak összetöri az autókat, a biztonsági rendszerek és szoftverek ütközéselkerülő funkcióit is pontozza.

 

Most új területre léptek.

Analóg elvárások egy digitális világban

A szervezet legfrissebb javaslata szerint 2026-tól kezdődően bizonyos funkciókat mindenképp fizikai gombokkal kell ellátni az utastérben, különben büntetőpontokat kap az autó a teszten.

Ezeket a büntetéseket annyira súlyosra tervezik, hogy ne lehessen elérni az ötcsillagos eredményt, ha túl sok hiányzik a gombok közül.

Matthew Avery, a szervezet egyik vezetője egy közösségi média bejegyzésben arról beszélt, hogy a nagy képernyők használata elvonja a sofőrök figyelmét, ezért vissza kell hozni a gombokat.

Az Euro NCAP öt olyan funkciót tervez kijelölni, amelyek kezeléséhez fizikai gombra lesz szükség a maximális pontszám eléréséhez. Jelenleg

  • az index
  • a vészvillogó
  • a duda
  • az ablaktörlő
  • valamint a baleseti vészhívó (eCall)

szerepelnek a listán, ami még nem végleges, egyelőre egyeztetések folynak az ügyben.

A kritériumok kapcsán mindenképp érdekes lesz, hogy a szervezet hogyan definiálja a gomb fogalmát. A fizikai kapcsolók és az érintőképernyők világa között ugyanis ott vannak még az érintésérzékeny kezelőfelületek, amelyek többnyire a kormányon lévő gombok, ám nincs alattuk mikrokapcsoló.

Az Automobilwoche német iparági szaklap írása a témában Teslát emeli ki, mint az új szabályok célpontját, ám felsorolásuk annyiban téved, hogy a fenti listából csak az eCall funkció költözött teljesen a képernyőre, a többi mind irányítható a kormányról – igen, még az ablaktörlő, illetve annak sebessége is –, vagy a vészvillogó esetében külön gombról.

 

Tesztek, vagy vélemények?

Totalcar egy friss írása nemrég pont a Széchenyi István Egyetem kutatóinak eredményeit közli a kérdésben, ahol kiderült, hogy a kérdés nem annyira egyszerű, mint az elsőre gondolnánk.

A méréseket zárt pályán, egy Volkswagen e-Golf volánja mögött végezték, és 60, 90, illetve 130 km/h mellett is végre kellett hajtani olyan mindennapos gyakorlatokat, mint például a klíma hőmérsékletének beállítása. A feladatokat megismételték csak az érintőképernyő és csak a fizikai gombok használata mellett is.

 

A kísérletek beigazolták, hogy a tesztalanyok valóban kevesebb ideig nézik az utat, ha érintőképernyőt használnak, ám azt is megemlíti az autós lap, hogy más kutatások azt találták, hogy az autó sofőrjének 30-50 százaléknyi szabad vizuális kapacitása van vezetés közben, így az érintőképernyő használata nem jelenti automatikusan a vezetésre fordított figyelem csökkenését.

Más kutatók mérései szerint az érintőképernyő mellett sem csökkent a releváns területekre való tekintések ideje – írja a lap. Emlékeztetnek, hogy ezzel a logikával az útmenti hirdetőtáblákat is be kellene tiltani, hiszen azok kifejezetten úgy készülnek, hogy magukra irányítsák figyelmünket.

A másik tényező, amit kiemelnek, hogy kutatások azt is kimutatták, hogy a képernyő méretének növelése, valamint az intuitív szoftver nagyban csökkenheti a sofőrök mentális terhelését. Azt is megjegyzik, hogy az érintőképernyők előnye az autó szoftvereinek, kezelőfelületének folyamatos javítása, valamint hogy az egyre fejlődő beszédfelismerők és asszisztensek akár önmagukban is megoldhatják ezt a problémát.

Mi ezt annyival egészítenénk ki, hogy a mai autókban sokszor a dizájn, vagy a gyártás költségeinek csökkentése felülírja az ergonómiát, és gyakran látni sok, teljesen egyforma, egymás mellett sorakozó, a műszerfalba simuló gombot, amelyet ugyanúgy képtelenség kitapogatva, vakon használni, mint egy érintőképernyőt.

Forrás: villanyautosok.hu Kép: illusztráció